Ekolojik Bir İmza: B Corp

B Corporation

B Corp Nedir?

Küresel bir sertifikasyon ağı olan B Corp, finansal değerlere ek olarak yüksek çevresel ve sosyal performanslara sahip olan ve bağı olan tüm paydaşlar için yarattığı değeri hesap verebilir ve şeffaf bir şekilde ortaya koyan şirketleri bünyesinde barındırır. Bu sertifikasyon süreçleri B Lab ismi verilen tarafsız bir topluluk tarafından yönetilir.

B Corp şirketlerin bütünsel bir yaklaşımla çevresel ve sosyal etkinlerini değerlendirir. “B Corp Assesment” içeriğindeki standartların bu unvana hak kazanan şirketlerin sağlıyor olması beklenir. Serttifikasyon sürecinde:

  • Çalışanların sağladığı ve çalışanlara sağlanan faydalar,
  • Üretim sürecinde kullanılan ham maddeler ve tesis değerlendirmeleri,
  • Şirketin etki kapsamında taşığı vizyon ve bu doğrultadaki faaliyetleri
  • Sosyal sorumluluk projeleri
  • Tedarik zincirinin çalışanları ve sürecin karbon ayak izi raporlaması vb. gibi bir çok etki birbirinden farklı kategorilerle raporlanır.

Şirketin şeffaflığını gözeten bu sertifikasyon süreci, şirket boyut ve profili dikkate alınır. Süreçte istenen bilgiler ve raporlar şirket profiline göre değişiklik göstermektedir.

Peki neden önemli B Corp Olmak?

B Corp, şirketin tüm paydaşlarının çıkarını gözettiğini; “Dünya için iyi olma” vizyonuna paydaş olduğunu, yarattığı etkinin pozitif olabilmesi için çaba gösterdiğini gösterir.

Bu sertifikasyonun geçerliliğinin devamı için şirketin 2 yılda bir yeniden belgelendirme yapması beklenir. Böylece şirket paydaş olduğu vizyonda etkisini ne kadar arttırdığını, neleri değiştirdiğini gözlemlemesi hep daha iyi olmak için çabalaması gerektiğini düzenli olarak analiz edebilir.

B Impact Assessment Nedir?

B Corp Sertifikasına başvuran şirketler B Corp Assessment adı verilen kapsamlı bir süreci izlerler, süreç sonunda 80 puan üstünü almaları beklenir.

B Impact Assessment şirketlerin yönetim, çalışanlar, komünite, çevre ve müşteri olmak üzere 5 ana başlıkta toplamda 200’ün üzerinde soru cevaplamasını gerektirmektedir. 

Aslında B Corp Assessment süreci verimliliği arttırma, iş riskini yönetme, iş atmosferini şekillendirme, göz ardı edilen küçük ama şirket için büyük noktaları iyileştirme noktalarında şirkete bir çok farkındalık kazandırmaktadır.

Toparlayacak olursak B Corp, sertifika kadar sertifikasyon sürecini şirketler için değerli ve önemli kılıyor.


Geçtiğimiz şubat ayında sayılı girişimin B Corp sürecine eşlik etmek amacıyla düzenlenen B Corp Bootcamp’e katılma hakkı kazanmıştık.

Bootcamp, imece’nin yürütücülüğünde, Zorlu Holding’in ana partnerliğinde, B Lab Europe ile S360’ın stratejik partnerliğinde ve ATÖLYE‘nin komunite partnerliğinde  9-10-11 Şubat’ta İstanbul’da gerçekleşti.

Etkinlik boyunca sertifikasyon süreci gereklilikleri hakkında bilgilendirilip, sertifikaya sahip şirket ve girişimlerden kendi süreçlerini dinleme fırsatı yakaladık.

harcy team
harcy polyester wool

B Corp Bootcamp’in gerçekleşmesine olanak tanıyan tüm partnerlere “iyi şirket” olma yolunda bizlere verdikleri desteklerden dolayı çok teşekkür ederiz. Harcy’nin B Corp olma yolunda emin adımlarla ilerleyeceğinin sözünü veriyoruz.

Bizler hakkında daha detaylı bilgi için harcy.com.tr adresini ziyaret edebilir,

Bu benzeri içerikler için community.harcy.com.tr adresinden e-bültene abone olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir