Binalarda En Çok Kullanılan 10 Yalıtım Malzemesi ve Özellikleri

Bina ısı yalıtım malzemesi, yapıların enerji verimliliğini artırmak, iç mekan sıcaklığını düzenlemek ve yaşam alanlarının konforunu sağlamak için kullanılan, ısı iletimini azaltan özel malzemelerdir. Isı yalıtımının önemi, enerji tasarrufu sağlaması, iklim değişikliğine karşı mücadelede önemli bir rol oynaması ve uzun vadede maliyetlerin azaltılmasıyla daha da belirginleşir.

Sizler için bazı yaygın bina ısı yalıtım malzemeleri ve özelliklerini derledik.

1- Cam Yünü

cam yünü
Cam Yünü

Cam liflerinden yapılan, yüksek ısı yalıtımı sağlayan hafif ve esnek bir malzemedir. Cam yünü, erimiş camın ince liflere çekilmesi ve bağlayıcılarla karıştırılmasıyla üretilir. İyi ses yalıtımı özellikleri de sunan cam yünü, yangına karşı dayanıklıdır. Çoğunlukla duvar, tavan ve çatı arasında kullanılır.

2- Taş Yünü

taş yünü
Taş Yünü

Volkanik kayalardan üretilen ve yüksek sıcaklığa dayanıklı olan bir ısı yalıtım malzemesidir. Taş yünü, bazalt ve endüstriyel atıklardan erimiş bir karışımın ince liflere çekilip bağlayıcılarla karıştırılmasıyla elde edilir. Yüksek ısı direnci ve akustik yalıtım özellikleriyle bilinir. Yangına karşı dayanıklıdır ve zararlı kimyasallara karşı toleranslıdır. Taş yünü, binaların dış ve iç duvarlarında, çatılarda ve zeminlerde kullanılabilir.

3- Polistiren

polistiren
Polistiren

Genleştirilmiş polistiren (EPS) ve ekstrüde polistiren (XPS) olmak üzere iki çeşidi bulunan, düşük ısı iletkenliğine sahip bir plastik köpük malzemedir. Polistiren, hafif, esnek ve dayanıklıdır. Genellikle duvar, zemin ve çatı yalıtımında kullanılır. EPS, küçük hücrelerden oluşan, düşük yoğunluklu ve hafif bir köpüktür. XPS ise sıkıştırılmış ve düzgün hücre yapısıyla, daha yüksek yoğunluklu ve daha dayanıklı bir köpüktür. Polistiren, neme, küfe ve zararlı kimyasallara karşı dirençlidir, ancak yüksek sıcaklıklara karşı düşük direnç gösterir.

4- Poliüretan Köpük

Poliüretan Köpük
Poliüretan Köpük

Hücresel yapıya sahip, yüksek ısı yalıtım performansı sunan bir malzemedir. Poliüretan köpük, iki kimyasal bileşenin karıştırılmasıyla oluşturulan hücresel bir yapıya sahip, yüksek ısı yalıtım performansı sunan bir malzemedir. Poliüretan köpük, püskürtme ve levha formlarında mevcuttur ve duvarlar, çatılar, zeminler ve tavan aralarında kullanılır. Yüksek sıcaklık direnci ve neme karşı dayanıklılık sağlar. Ayrıca, yapışma özellikleri sayesinde yapı elemanları arasındaki hava sızıntılarını önler. Poliüretan köpük, enerji verimliliği açısından diğer yalıtım malzemelerine göre daha avantajlıdır, ancak yangına karşı daha düşük bir direnç gösterir.

5- Fenol Köpük

Fenol Köpük
Fenol Köpük

Yüksek ısı yalıtımı ve düşük su emme özellikleri sunan bir köpük malzemedir. Fenol köpük, fenol formaldehit reçinesinin köpük formuna dönüştürülmesiyle üretilir. Bu malzeme, duvarlar, çatılar, zeminler ve tavan aralarında kullanılabilir. Fenol köpük, yüksek sıcaklık direnci, düşük alev yayılması ve düşük duman üretimi ile bilinir. Ayrıca, iyi ses yalıtımı özellikleri sunar. Fenol köpük, enerji verimliliği açısından iyi bir seçenek olmakla birlikte, üretim sürecinde zararlı kimyasallar kullanıldığı için çevresel endişeler doğurabilir.

6- Elastomerik Kauçuk Köpük

Elastomerik Kauçuk Köpük
Elastomerik Kauçuk Köpük

Esnek ve dayanıklı bir yapıya sahip olan, düşük ısı iletkenliği sunan bir ısı yalıtım malzemesidir. Elastomerik köpük, sentetik kauçuktan yapılmış olup, genellikle boruların yalıtımında, HVAC sistemlerinde ve binaların dış cephelerinde kullanılır. Bu malzeme, yüksek sıcaklık direnci, neme karşı dayanıklılık ve mükemmel UV ışınlarına karşı direnç sağlar. Ayrıca, elastomerik köpük, düşük ses iletimi ve iyi ses yalıtımı özellikleri sunar.

7- Selüloz

Selüloz
Selüloz

Genellikle geri dönüştürülmüş kağıt ürünlerinden yapılan ve özellikle duvar ve tavan arasında kullanılan bir yalıtım malzemesidir. Selüloz, alev geciktirici ve mantar önleyici maddelerle işlemden geçirilerek daha güvenli ve dayanıklı hale getirilir. Bu malzeme, enerji tasarrufu sağlamakla birlikte çevreye dost bir seçenektir, çünkü geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilir ve düşük enerji tüketimiyle üretim sürecinde çevreye daha az zarar verir.

8- Yün

Yün ile İzolasyon
Yün

Yün, koyun yünü veya diğer hayvansal liflerden yapılan doğal bir ısı yalıtım malzemesidir. Isı ve ses yalıtımı sağlamasının yanı sıra nem ve su buharı emme özellikleriyle de bilinir. Yün yalıtımı, doğal ve yenilenebilir bir kaynak olduğu için çevre dostu bir seçenektir ve doğal yangın direnci vardır. Ancak, yünün zayıf yönleri arasında neme karşı daha düşük direnç ve zamanla çökmeye meyilli olması sayılabilir. Ayrıca, ham maddesinin temininde hayvancılık faaliyetlerine bağlı olduğu için, tedarik sürecinde mevsimsel dalgalanmalar yaşanabilir.

9- Ahşap Lif Levha

Ahşap Lif Levha
Ahşap Lif Levha

Ahşap lif levhalar, ahşap liflerinden üretilen ve doğal bir ısı yalıtım malzemesi olarak kullanılan levhalardır. İyi ısı ve ses yalıtımı özelliklerine sahip olup, düşük ısı iletkenliği sunar ve neme karşı dirençlidir. Ancak, ahşap lif levhaların zayıf yönleri arasında böcek ve mantar istilasına daha açık olması ve yüksek nemli ortamlarda şekil bozulmaları yaşaması bulunmaktadır. Ayrıca, ahşap lif levhaların yangına karşı direnci daha düşüktür ve özel muameleler gerektirebilir.

10- Perlit ve Vermikülit

Perlit ve Vermikülit
Perlit ve Vermikülit

Perlit ve vermikülit, mineral esaslı, doğal ve hafif yapıdaki yalıtım malzemeleridir. Düşük ısı iletkenliğine ve iyi yangın direncine sahiptir ve kimyasallara ve neme karşı dayanıklıdır. Bununla birlikte, perlit ve vermikülitin zayıf yönleri arasında mekanik dayanıklılığın daha düşük olması ve yüksek basınç altında ezilme riski bulunmaktadır. Ayrıca, bu malzemelerin su itici özellikleri zamanla azalabilir ve nemli ortamlarda performanslarında düşüş yaşanabilir.

Harcy – Polyester Yünü

Harcy – Polyester Yünü

Harcy – Polyester Yünü, PET şişe ve tekstil atıklarından üretilen çevre dostu, sağlıklı ve maliyet etkin bir bina ısı yalıtım malzemesidir. Taş yünü ile aynı yalıtım değerinde olan polyester yünü, ısıl yöntemle bir araya getirilir ve insan sağlığına herhangi bir kimyasal bağlayıcı içermez. Düşük enerji ile üretimi ve atık malzemelerin kullanımı sayesinde uygun fiyat ve düşük karbon emisyonuna sahiptir. Geri kazanım ile elde edilmesi ve uygulandığı binanın kullanım ömrünü tamamlaması ardından ısı ile yeniden geri dönüştürülebilmesi ile çevre dostudur. Harcy – Polyester yünü, hafif ve dağılmaz kompakt yapıdadır, böylece projelerde uygulama kolaylığı sağlamaktadır. Ürün öncelikli olarak binaların dış cephesinde mantolamada, giydirme cephelerde ve bölme duvarlarda kullanılmaktadır. Ayrıca konteyner, çelik kapı, buz dolabı, klima ve otomotiv gibi yan sektörlerde de kullanılabilmektedir.

Detaylı bilgi için harcy.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yukarıda belirtilen bina ısı yalıtım malzemeleri, enerji tasarrufu ve iç mekan konforu sağlama amacıyla kullanılır. İçinde bulunduğumuz yeni yüzyılda, çevre dostu ve sürdürülebilir malzemelerin kullanımı giderek önem kazanmaktadır. Harcy-Polyester yünü gibi geri dönüştürülebilir, düşük enerjili ve atıkların geri kazanımından üretilen yalıtım malzemeleri, hem ekonomik hem de çevre açısından cazip bir seçenek olarak öne çıkmaktadır. Bina yalıtımında doğru malzeme seçimi, enerji verimliliği, maliyet tasarrufu ve yaşam kalitesinin artırılması açısından büyük önem taşır.

Bu benzeri pek çok içerik için şimdi community.harcy.com.tr adresini ziyaret et!

Abone Ol

* zorunlu alanlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir